ZZPRC Elektrowni Bełchatów

Strona główna
Aktualny czas
25 Marca 2019
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Dyzma, Ireneusz,
Lucja, Lutomysł,
Łucja, Maria,
Mariola,
Wieńczysław
Do końca roku zostało 282 dni.
Menu witryny
Strona główna
W Związku
W Elektrowni
W PGE i PGE GiEK
W Energetyce
Przegląd prasy
Płace
Kącik prawny
Władze Związku
Zasiłki statutowe
Prawo
O Nas
Przydatne linki
Nasze Galerie
Na wesoło
PZU Bolero
Administrator

POgromca Schetyny POpłynął? czyli komentarz nie polityczny..
Autor: Andrzej Nalepa   
28.02.2014.

 POlityk niewielkiej choć rządzącej w Polsce partii pokazał, że zna języki i historię...

Według niemieckiego tabloidu do incydentu doszło przy odbiorze bagażu. Polski polityk odebrał jednemu z pasażerów wózek bagażowy i pobiegł z nim do wyjścia. Wywołane przez eurodeputowanego zamieszanie zwróciło uwagę celników, którzy zatrzymali go i wylegitymowali. "Polityk stracił wtedy panowanie nad sobą, wymyślał funkcjonariuszom, porównał ich do "Hitlera" i "nazistów". Krzyczał "Heil Hitler" i pytał awanturując się "Czy ktoś z was był w Auschwitz?".


Nie rozumiem, skąd tan szum. Europoseł udowodnił , że włada językiem niemieckim w stopniu komunikatywnym, a poza tym, jako osoba wychowana na „Czterech pancernych...” i „Stawce większej niż życie” owe "Hande hoch" zastosowała raczej  prawidłowo. Nie rozumiem tylko tego Heil Hitler, ale widać z braku "pod ręką" swego wodzunia pozdrawiał jakiegoś lokalnego…Zresztą kto zrozumie człowieka po dwóch butelkach, czy buteleczkach jak sam przyznał europoseł...

Zmieniony ( 20.03.2014. )
 
Zrobieni w bambuko!*
Autor: Andrzej Nalepa   
23.02.2014.

10 grudnia 2013r w imieniu zarządu ZZPRC podpisaliśmy porozumienia z Pracodawcą i PGE GiEK S.A. na mocy którego Pracownicy Elektrowni Bełchatów otrzymali między innymi pewność pracy do końca 2017r . Oddaliśmy za to dotychczasową regulację wzrostu wynagrodzeń. Oprócz tego w porozumieniu znajduje się zapis:
"§9
Pracodawca i Spółka zobowiązują się uzgadniać ze Związkiem Zawodowym wszelkie działania mające za przedmiot wydzielenie części przedsiębiorstwa Pracodawcy, w szczególności Służb Remontowych. Pracodawca i Spółka, w przypadku braku uzgodnień ze Stroną Związkową, zobowiązują się nie dokonywać żadnych czynności prawnych w wyżej wymienionym zakresie.”

Pracodawca oraz Zarząd PGE GiEK S.A. nie zważając na powyższe zapisy, dokonał czynności prawnych zmierzających do wydzielenia części przedsiębiorstwa.

Ponadto "Jeżeli dotychczasowy lub nowy pracodawca zamierza podjąć działania dotyczące warunków zatrudnienia pracowników, jest obowiązany do podjęcia negocjacji z zakładowymi organizacjami związkowymi w celu zawarcia porozumienia w tym zakresie, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia przekazania informacji o tych działaniach."

Złamane zostało tym samym porozumienie z grudnia 2013r! To wyraźny obraz lekceważenia Prawa Pracy ale także arogancji wobec Związków zawodowych , które podobnie jak ZZPRC  podpisały to Porozumienie! Jakby tego było mało nastąpiło naszym zdaniem naruszenie Prawa a konkretnie Ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych Art. 26(1). ustęp 3.

W PGE GiEK S.A. funkcjonuje rozbudowany zespół prawników pod dyrekcją Pana Krzysztofa Nowickiego. Nie podejrzewamy więc braku świadomości łamania Prawa przez podpisanych pod grudniowym Porozumieniem Pracodawców.
Sprawa jest poważna, tak ze względu na łamanie prawa jak na podważenie regulacji, które obowiązują w PGE GiEK S.A. i konsekwencje takich działań.
Zarząd ZZPRC w najbliższym czasie rozważy kroki jakie podejmie w związku z naruszeniem Porozumienia z 10 grudnia.
Musimy ocenić sytuację. Bo jeśli strona Pracodawców kwestionuje §9 Porozumienia to być może ZZPRC powinien podważyć np. §1 Porozumienia?

Jak na razie zażądaliśmy od Pracodawcy wycofania sie z działań łamiących prawo. Z drugiej strony łamanie Ustawy to już sprawa dla prokuratora nie związkowca…

 

 * zrobić w bambuko - inaczej: nabić w butelkę, nabrać, wpuścić w maliny, wykiwać, wyrolować, wystrychnąć na dudka, zrobić w balona, zrobić w konia

 

Zmieniony ( 28.02.2014. )
 
Czy Minister RP dokonał "przewału*"?
Autor: Andrzej Nalepa   
23.02.2014.

ImageJak część naszych czytelników wie, Zarząd ZZPRC Elektrowni Bełchatów odpowiedział na  sygnały płynące do Zarządu od naszych Członków, którzy wyrażali poczucie krzywdy po wymianie akcji Elektrowni Bełchatów na akcje BOT S.A. a następnie PGE S.A. i  podjął współpracę z innymi, mającymi podobnie jak my odczucie. Uważając, że dokonano oszustwa przy wymianie akcji spółek energetycznych,  podjęliśmy współpracę celem dochodzenia sprawiedliwości na drodze sądowej.

Poszkodowani utworzyli „Wspólną reprezentację”, aby pokazać skalę problemu ale także, aby wspólnie wyzwolić środki prawne i finansowe celem dochodzenia sprawiedliwości przed sądami. Problem jest olbrzymi, ponieważ naszym zdaniem nie kto inny jak Rząd Polski a konkretnie jego Minister Skarbu Państwa dopuścił się, jak niektórzy mówią, miliardowego „przewału” na niekorzyść mniejszościowych akcjonariuszy spółek energetycznych.

Problem nie tylko w skali finansowej ewentualnych odszkodowań, ale również w tym, że  wywodzący się z koalicji PO i PSL Rząd poderwał u milionów Polaków zaufanie do  Państwa!

Oczywiście PO i PSL  zrobią wszystko, aby sądy wydały „właściwe” wyroki, gdyż w innym wypadku nie uda się im uniknąć odpowiedzialności oraz  skutków wyborczych.

Dziesiątki tysięcy ludzi domaga się od rządu odszkodowań sięgających miliarda złotych uważając, że doszło do przekrętu podczas operacji przeprowadzonej w latach 2009-2010 przez Ministerstwo Skarbu Państwa polegającej na wymianie akcji konsolidowanych spółek energetycznych, których głównym udziałowcem był Skarb Państwa.

W latach 2009–2010 Ministerstwem Skarbu Państwa kierował Aleksander Grad. Poszkodowanych w sprawie może być nawet 50–60 tys. osób, a ich roszczenia mogą opiewać łącznie na ok. 1 mld zł.

W sprawie wypowiedział się ostatnio Prokurator Generalny Andrzej Seremet, który stwierdził, że minister Skarbu Państwa bezprawnie wprowadził jednostronną redukcję akcji, a niektóre przepisy jego rozporządzenia z lutego 2008 r. są niezgodne z konstytucją. Gdyby potwierdził to Trybunał, Grada nie czekałby, niestety kryminał a jedynie Trybunał Stanu zaś PO I PSL klęska wyborcza, że o stratach budżetu Państwa nie wspomnę.

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt , że były minister plącze się po spółkach energetycznych i ich radach nadzorczych. A to jako szef spółki jądrowej w PGE S.A. a to członek Rady Nadzorczej  czy Wiceprezes Tauron Polska Energia S..A.

Beż żenady przechodzi do spółki konkurencyjnej, bez żadnych okresów przejściowych,  kpiąc w żywe oczy z mniejszościwych akcjonariuszy. Cóż, większościowy akcjonariusz może więcej. Jest to być może zgodne z etyką PO i PSL , bo przecież etyka, to   zespół norm i ocen moralnych charakterystycznych dla danej zbiorowości. Z jedną uwagą, Panie Premierze, ta zbiorowość to Polska i jej Obywatele a nie tylko te dwie partyjki. Tu normy etyczne powinny być zdecydowanie wyższe, niż spełnianie finansowych oczekiwań kolegów!

Cóż na razie czekamy na to, co orzecze sąd. Wierzmy w uczciwość i sprawiedliwość temidy, nawet na przekór osobistym doświadczeniom, czy popularnym opiniom…

 * http://niewygodne.info.pl  Wielki przewał ministerstwa Skarbu Państwa na akcjach spółek energetycznych?? Odszkodowania mogą wynieść miliard złotych! A w mediach cisza...

 

Zmieniony ( 24.02.2014. )
 
MegaSerwis do czyszczenia cd. - kolejny problem
Redaktor: Administrator   
20.02.2014.

W związku z niewywiązaniem sie przez MegaSerwis sp. z o.o. z zobowiązań jakie wziął na siebie Pracodawca związki zawodowe działające u pracodawcy, skupione w Porozumieniu Miedza wystąpiły do pracodawcy z poniższym pismem:

Rogowiec 19.02.2014

Pan Paweł Wysocki 
Prezes MegaSerwis 
Sp. z. o.o.
 

Niżej podpisane Związki Zawodowe działające u pracodawcy zrzeszone w Porozumieniu „MIEDZA" działając na podstawie Ustawy z dn. 23 maja 1991r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych żądają od Pracodawcy MegaSerwis Sp. z. o.o. realizacji zobowiązań w postaci wprowadzenia Pracowniczego Programu Emerytalnego.

Zarząd MegaSerwis Sp. z. o. o zobowiązał się w Umowie Transferowej zawartej w dniu 28.03.2013r. w §3 do respektowania i realizacji zobowiązań wynikających z Porozumienia Umowy Gwarancyjnej z dnia 9 czerwca 2011r. §9 punkt 2 i §11.

Nie spełnienie tego żądania w terminie dziesięciu dni od daty otrzymania tego pisma oznaczać będzie wszczęcie sporu zbiorowego. Ponadto w przypadku nieuwzględnienia naszego żądania zastrzegamy sobie prawo do podjęcia akcji protestacyjnej ze strajkiem włącznie.

 Kliknij aby przeczytać oryginalny tekst

Zmieniony ( 20.02.2014. )
 
Czy w 2014 r będą podwyżkiw Elektrowni Bełchatów?
Autor: Andrzej Nalepa   
19.02.2014.

ImageW imieniu Zarządu ZZPRC wystąpiłem do Pracodawcy z poniższym pismem:

"W związku z zarejestrowaniem 10 stycznia 2014r  protokołu dodatkowego do ZUZP dla Pracowników PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów i koniecznością stosowania określonego w nim mechanizmu wzrostu wynagrodzeń u Pracodawcy, Zarząd Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego Elektrowni Bełchatów wnosi o rozpoczęcie w ciągu 10 dni negocjacji celem określenia wysokości funduszu płac - bazy stanowiącej podstawę do wyliczenia funduszu  a  przez to średniej płacy od jakiej naliczany będzie wzrost płac w Elektrowni Bełchatów w 2014r. Po określeniu bazy konieczne będzie określenie sposobu wprowadzenia podwyżek (sposobu podziału środków).

Zarząd ZZPRC uważa, że skutek prawny porozumienia z 12 lipca 2012r zawartego z pominięciem największego związku działającego u pracodawcy jest taki, jakby pracodawca wprowadził podwyżki bez uzgodnienia ze stroną społeczną.

Porozumienie to zawiera zapis cyt. „ II. Zostanie wypłacona premia okolicznościowa z okazji Dnia Energetyka 2012 w wysokości 1000 zł brutto na uprawnionego pracownika Kwota tej premii nie wchodzi do bazy stanowiącej podstawę do wyliczenia funduszu płac na rok 2013. Zasady wypłaty tej premii zostaną określone odrębnym regulaminem.”

Również w 2013r Zarząd ZZPRC nie był stroną dodatkowych uzgodnień w sprawie wzrostu wynagrodzeń zawartych w Protokole z dnia 31 lipca 2013r

Porozumienie to zawiera zapis cyt. „  1.W terminie wypłaty wynagrodzenia za miesiąc lipiec 2013 zostanie wypłacona dodatkowa nagroda kwotowa z okazji „Dnia Energetyka 2013" w wysokości 1000 zł brutto na uprawnionego pracownika. Kwota tej nagrody nie jest wliczana do wskaźnika wzrostu przeciętnego wynagrodzenia na rok 2013 ustalonego w porozumieniach z dnia 27.06.2013 r. i nie wchodzi do bazy stanowiącej podstawę do wyliczenia funduszu płac na rok 2014. Zasady wypłaty tej nagrody stanowią załącznik numer 1 do niniejszego protokołu.

2.W związku z zakończeniem w dniu 27.06.2013 r. dwóch sporów zbiorowych wszczętych w roku 2013 przez pięć Zakładowych Organizacji Związkowych w zakresie wzrostu wynagrodzeń w roku 2013 , Pracodawca - PGE GiEK S.A. - Oddział Elektrownia Bełchatów wypłaci pracownikom Elektrowni Bełchatów dodatkową nagrodę okolicznościową w wysokości 200 zł brutto na uprawnionego pracownika. Kwota tej nagrody nie jest wliczana do wskaźnika wzrostu przeciętnego wynagrodzenia na rok 2013 ustalonego w porozumieniach z dnia 27.06.2013 r. i nie wchodzi do bazy stanowiącej podstawę do wyliczenia funduszu płac na rok 2014.”

Tym samym Zarząd Związku nie wyrażał zgody na dokonanie jakichkolwiek wyłączeń z wypłacanego w 2012r oraz 2013r funduszu płac.

Ponadto zarówno w Porozumieniu z 16 lipca 2012r oraz w Porozumieniu z 10 grudnia 2013r w §2 ust.2 strony określiły pojęcie „przeciętne miesięczne wynagrodzenie” jako sumę wynagrodzeń osobowych brutto u Pracodawcy do przeciętnej liczby zatrudnionych wg przepisów GUS w minionym roku.

Stoimy na stanowisku, że całość środków wypłaconych w tych latach, powiększona dodatkowo o odsetki za wyłączone kwoty powinna stanowić podstawę – bazę od jakiej naliczany będzie określony mechanizem opisanym w ZUZP wzrost wynagrodzeń w 2014r"

Zmieniony ( 21.03.2014. )
 
Oto jeden z przykładów klęski polityki PO i PSL.
Autor: Andrzej Nalepa   
18.02.2014.

Sukcesy można mierzyć różną miarą, porażki i klęski również. Oto jeden z przykładów klęski polityki PO i PSL. Z szacunków prof. Krystyny Iglickiej, demografa, ekonomisty i rektora Uczelni Łazarskiego wynika, że Polskę w 2013 r. mogło opuścić nawet ponad pół miliona osób a za granicą przebywa obecnie 2,6 – 2,7 mln Polaków. Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby mieli wrócić. Grozą wieje również z innych danych. W ubiegłym roku wymeldowało się na stałe z Polski conajmniej 36 tys. mieszkańców (na podstawie danych GUS). W ostatnim ćwierćwieczu gorzej było tylko w 2006 r., gdy takich osób było blisko 47 tys.

Ale czy to takie dziwne?  Nieudolna polityka PO i PSL niewiele zmieniła w sytuacji bezrobotnych w Polsce. Pracy brak a jeśli się już ją znajdzie, to jakże często za głodowe, minimalne wynagrodzenie. Nie dziwią więc hasła „Tusk do roboty za 1300zł.”*

Ludzie mają dwa wyjścia, marazm i beznadzieja lub próba ułożenia sobie życia za granicą. Rząd PO i PSL zmusza Polaków do emigracji zarobkowej. Równocześnie Premier bredzi o braku rąk do pracy a PO I PSL uchwala ustawę, która wydłuża okres aktywności zawodowej do 67 roku życia!  Skutek takiej polityki jest taki, że Polska coraz bardziej się wyludnia (wg Eurostatu liczy już tylko ok.37,0 mln ludzi). Na miejscu pozostają jedynie szczęśliwcy, którym udało się „załatwić” (to za rządów PO i PSL najpewniejsza forma znalezienia pracy) sobie pracę z zarobkami na poziomie dającym szansę na przeżycie a także ludzie starsi i schorowani, którzy wyemigrować nie dadzą już rady.

Styczeń 2014r przyniósł dalszy wzrost stopy bezrobocia w Polsce. Wyniosła ona 14,0 proc. wobec 13,4 proc. w grudniu.  Brak wyraźnego spadku bezrobocia jest oczywisty - to zbyt niski wzrost gospodarczy.
Z danych historycznych wynika, że bezrobocie w Polsce spada, gdy wzrost gospodarczy jest nie niższy niż 4%. Dopiero powyżej tego progu możliwy jest zdecydowany wzrost zatrudnienia.
Niestety, Rząd PO i PSL przyjął oryginalną metodę pobudzania gospodarki - zwiększa podatki i obciążenia.

Zbliżają się koleje kampanie wyborcze. Będziemy przypominać hasła głoszone w kampanii poprzedniej. Porównujmy, sprawdzajmy i nie dajmy się ponownie oszukać!

* Minimalne wynagrodzenie w 2014r to 1680zł po odliczeniuobowiązkowych składek i podatku pracownikowi pozostaje netto (" na rękę") 1237.20zł

 

Zmieniony ( 19.02.2014. )
 
Duży i dobry kontra mały z plecami czyli PZU kontra Nowy Świat!
Autor: Andrzej Nalepa   
18.02.2014.

ImageImageImageNie ma to jak konkurencja. pod warunkiem, że jest zdrowa! W PGE GiEK mamy klasyczny przykład rywalizacji dwóch ubezpieczycieli o „rząd dusz’.
W wyniku uczciwej, pożądanej konkurencji w grupie PGE wyłoniona powinna zostać firma  dająca pracownikom optymalny pod kątem dostosowania do potrzeb pracowników oraz ceny produkt pod nazwą Pracowniczy Program Emerytalny.
Trzeciorzędne znaczenie w wyborze produktu powinny mieć preferencje Zarządu PGE GiEK S.A. czy PGE S.A.
Ponieważ Pracodawca zaprosił związki zawodowe na spotkanie z przedstawicielami towarzystwa „Nowy Świat” na 6 marca 2014r celem zaprezentowania oferty przez tą firmę postaramy się przedstawić Państwu zalety i ewentualne wady zaprezentowanej nam oferty. Mamy nadzieję , że w ramach uczciwej konkurencji podobne spotkanie zostanie zorganizowane z dotychczasowym dostawcą usługi czyli  przedstawicielami TFI PZU S.A.  Z całą pewnością dodatkową korzyścią dla Pracowników będzie szeroka informacja o PPE (to Pracowniczy Program Emerytalny prosimy nie mylić z ppe – programem poprawy efektywności wcielanym właśnie w życie w PGE GiEK S.A. ).

Pomimo, buńczucznych wypowiedzi przedstawiciela  "Nowego Świata" Pana Roberta Siudego cyt.

 "Głównym celem Zarządu oraz Rady Nadzorczej PTE „Nowy Świat” S.A. w 2013r. było rozpoczęcie wprowadzania modelu korporacyjnego Pracowniczego Programu Emerytalnego jednolitego dla całej Grupy Kapitałowej Polska Grupa Energetyczna Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Cel ten został osiągnięty, a kolejne podmioty z GK PGE GiEK S.A. będą przejmowane zgodnie z przyjętym harmonogramem w 2014r. Po zakończeniu tego procesu liczba członków funduszu zwiększy się z około 6 tys. obecnie do około 20 tys"*

uważamy, że wybór docelowej firmy prowadzącej dla pracowników Elektrowni Bełchatów a może i dla całej grupy PGE GiEK S.A. jest sprawą otwartą.

 * http://www.zzprclodz.pl/

Zmieniony ( 18.02.2014. )
 
Praca i wyższe zarobki albo...
Autor: Andrzej Nalepa   
17.02.2014.

ImagePolacy dokonują wyborów na zasadzie mniejszego zła. Większość establishmentu* politycznego to zgrane, wypłowiałe karty. Cierpimy na brak przywództwa. Stąd niska skłonność do żądania wyższych standardów, rozliczania korupcji, nepotyzmu, nadużyć, wypaczeń. Bezkarność szkodzi dziś Polsce prawie tak, jak kiedyś liberum veto! Czym się to skończyło, wszyscy wiemy!

Patrząc na wysokość skumulowanego bezrobocia ( liczonego jako bezrobocie w Polsce plus liczba rodaków emigrujących za pracą) mielibyśmy ponad pięć  milionów bezrobotnych. Dodajmy do tego tych, którzy mają pracę, ale z zarobkami, które nie pozwalają na utrzymanie się (a na które przyzwala obecny Rząd) a obraz nędzy i rozpaczy będzie prawie pełen. Ta armia zdesperowanych ludzi zmiotłoby każdą władzę! Nieudolność władzy jak dotąd nie spotkała się z odpowiednią reakcją właśnie ze względu na brak „Przywódcy”. Organizowane nawet z olbrzymim poparciem zaczątki buntu społecznego, jak choćby manifestacje z września ubiegłego roku utykają właśnie z tego powodu. Liderzy, którzy pojawiają się na horyzoncie nie mają odwagi przejść do poziomu Przywódcy, brak kontynuacji musi kiedyś się skończyć. Miejmy nadzieję , że nastąpi to zanim jeszcze będzie szansa na pokojowe rozwiązania. Potem poleje się krew…

 * establishment - określenie grupy osób sprawujących władzę, uważanych za ekskluzywną i uprzywilejowaną społeczność, w szerszym znaczeniu elita władzy w każdym kraju. (wg Słownika Języka Polskiego)
Zmieniony ( 17.02.2014. )
 
Miedza chce diologu nie dyktatu.
Redaktor: Administrator   
17.02.2014.

15 lutego 2014r odbyło się spotkanie przedstawicieli Związków Zawodowych skupionych w Porozumieniu „Miedza”. Omówione zostały ostatnie wydarzenia w PGE GiEK S.A. oraz PGE S.A.  Wobec pomijania największych organizacji związkowych u największego producenta energii elektrycznej (Elektrownia Bełchatów) w Polsce oraz największego dostawcy węgla w PGE S.A. (KWB Bełchatów), jak również dzikiej restrukturyzacji spółek zależnych, postanowiono o przeprowadzeniu w najbliższym czasie manifestacji. Protest ma zwrócić uwagę na kryzys dialogu społecznego, brak możliwości przeżycia za minimalne wynagrodzenie, czy też zamrożenie płac w PGE S.A. Podkreślamy , że to wszystko ma miejsce w giełdowej spółce z większościowym udziałem Skarbu Państwa osiągającej corocznie miliardowe zyski. Szczegółowe informacje o dacie i godzinie manifestacji podane zostaną w późniejszym terminie. Wobec pomijania Związków Zawodowych skupionych w Porozumieniu  „Miedza” w procesie konsultowania ze stroną społeczną spraw istotnych dla Pracowników informujemy, że Zarząd PGE S.A. powinien być przygotowany na zaognienie sytuacji  w PGE GiEK S.A.

Zmieniony ( 17.02.2014. )
 
Metoda "na sępa"
Autor: Andrzej Nalepa   
15.02.2014.

Za moich szkolnych lat nazywano to metodą "na sępa". Metoda polega na tym, iż osoba zainteresowana "podpina się" pod sukces innych. Np. jedni długo i twardo negocjują, ktoś się przygląda lub szkodzi, ale jak pojawia sie sukces, szybciutko się pod niego "podpina". Nie inaczej zrobił to dzisiaj Premier RP. 

Po złocie Kamila Stocha redaktor Kraśko przeprowadził wywiad z …Tuskiem! Tak, tak Pan Premier raczył był olać wszystkich naszych sportowców nie pokazując się na otwarciu Igrzysk , ale zapałał chęcią złapania punktów  pokazując swoją „zacną osobę” na tle sukcesów innych!  Żenada.

Ciekaw jestem czy pojechał tam na koszt podatnika czy też była to wyprawa prywatna. W końcu kibicowanie to raczej nie oficjalna wizyta. Jako podatnik chciałbym to wiedzieć. Jeśli płacił za to podatnik, byłoby to moim zdaniem nadużywanie władzy. W obliczu nowej kampanii wyborczej dla wyborcy może to być rzecz istotna. Zwłaszcza dla tych podatników, którzy płacą podatki od głodowych wynagrodzeń!

Zmieniony ( 17.02.2014. )
 
Negocjacje w MegaSerwisie rozpoczęte
Autor: Andrzej Nalepa   
14.02.2014.

11 lutego 2014r  miało miejsce spotkanie Związków zawodowych z Zarządem MegaSerwisu sp. z o.o. w ramach toczonego sporu zbiorowego. Spór został wszczęty celem podpisania Regulaminów pracy oraz wynagradzania w spółce oraz zaniechania powoływania się na nie w pismach kierowanych do pracowników. Brak tych dokumentów potwierdziła Państwowa Inspekcja Pracy podczas kontoli przeprowadzonej  na wniosek związków zawodowych we wrześniu 2013r. Na spotkaniu przedstawiciele związków zawodowych będących stroną sporu przedstawili pracodawcy sytuację pracowników dużo szerzej niż wynikałoby to z toczonego sporu ale napięcie w spółce i groźba wybuchu społecznego w pełni uzasadniają takie podejście do sporu. Pracodawca ze swej strony wskazywał na konieczność oszczędzania z powodu narzucanych przez PGE GiEK S.A. limitów oszczędności. Zadeklarował również wstrzymanie sie z przedkładaniem pracownikom propozycji z powoływaniem sie na nieistniejące Regulaniny do czasu ich przyjęcia.
Z rozmów pomimo propozycji pozostania na sali wycofały się związki, które nie chciały negocjować ww. Regulaminów a przejść od razu do negocjowania ZUZP . Na sali pozostali związkowcy z Porozumienia Związków Zawodowych MIEDZA , bo to te związki wszczęły spór z pracodawcą.
Przedstawiciele Związków Zawodowych toczących z pracodawcą spór zbiorowy po ustaleniu terminu następnego spotkania ok. godz. 13.20 opuścili Hotel Wodnik.

Zmieniony ( 14.02.2014. )
 
MegaSerwis do czyszczenia cd.
Redaktor: Administrator   
05.02.2014.

ImagePracownicy MegaSerwis sp. z o.o. oraz Związki Zawodowe Zrzeszone w porozumieniu "MIEDZA" bardzo skutecznie zainteresowały problemem Pana Posła Artura Ostrowskiego.
Wynikiem tego jest interpelacja złożona w dniu dzisiejszym na ręce Pani Marszałek Sejmu.

 

Poseł na Sejm                                                                                                               Warszawa. 5 lutego 2014 r.
Rzeczypospolitej Polskiej
Artur Ostrowski KP SLD


Pani
Ewa Kopacz Marszalek Sejmu RP

Szanowna Pani Marszałek,
Na podstawie art.191 i 192 Regulaminu Sejmu RP składam interpelację w sprawie sytuacji pracowników zatrudnionych w MegaSerwis sp z o.o. spółki zależnej od PGE GiEK S.A. - do Ministra Gospodarki.

W ramach prowadzonej działalności poselskiej, kierowane są na moje ręce wystąpienia członków załogi MegaSerwis sp z o.o. z siedzibą w Bogatyni, ul. Pocztowa 15 (spółki zależnej od PGE GiEK S.A.), którzy wyrażają oburzenie w związku z działaniami kierownictwa firmy w zakresie polityki płacowej.
Jak twierdzą zainteresowani, pracownicy otrzymali od zarządu spółki ofertę zawarcia porozumienia zmieniającego umowę o pracę w zakresie wynagrodzenia zasadniczego z pominięciem - ich zdaniem wszelkich zasad praworządności oraz brakiem elementarnego poszanowania dla pracowników.
Zarząd spółki MegaSerwis sp. z o.o. podejmuje próby zmiany wynagrodzenia zasadniczego od dnia 1.04.2014r dla wybranej grupy pracowników, z obniżeniem średniego wynagrodzenia, dla przykładu z kwoty 2800 zł brutto na 1600 zł -1660 zł brutto. Próba zmiany uposażenia dla pracowników została wykonana bezprawnie w oparciu o nieistniejący w firmie regulamin płacy, który nie stanowił podstawy prawnej wypowiedzenia zmieniającego warunki płacowe. Zostało to potwierdzone przez kontrolę PIP oddział w Jeleniej Górze.
W związku z powyższym proszę o zainteresowanie się problemem dotyczącym pracowników zatrudnionych w ww. spółce tym bardziej, ze spółka ta jest zależna od koncernu chodzącego w skład największej grupy energetycznej w kraju z większościowym pakietem Skarbu Państwa. Jednocześnie proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:..

3. Jak to jest możliwe, że w spółce zależnej od PGE GiEK S.A. dopuszcza się możliwość łamania prawa pracy dla wymiernych korzyści finansowych spółki?
4. Dlaczego kierownictwo PGE GiEK S.A. z taką łatwością dopuszcza możliwość obniżenia wynagrodzenia w celu zmniejszenia kosztów działalności spółki zależnej, a nie rozlicza zarządu spółki zależnej z braku efektywności w powiększaniu przychodów?

Z poważaniem
   podpis

Kliknij aby przeczytać oryginalny dokument

 

Zmieniony ( 18.02.2014. )
 
MegaSerwis do czyszczenia...
Autor: Andrzej Nalepa   
31.01.2014.

PGE wydaje spore pieniądze na swój wizerunek. Dziwi więc, że Zarządy niektórych spółek marnotrawią te starania robiąc dużo, aby wizerunek ten zepsuć. Cóż po reklamie, jak to PGE robi lasy, góry, jeziora, skoro za chwilę w mediach pojawiają się informacje o głodowych pensjach, umowach śmieciowych, czy łamaniu prawa przez niektórych  pracodawców z grupy PGE.

Jednym z tych niechlubnych przykładów jest MegaSerwis spółka z o.o. Tu pracodawca sam ze sobą uzgadnia regulaminy, proponuje głodowe pensje oraz  ignoruje wyniki kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Ponieważ działania te nie zetknęły się z reakcją właściciela (czyli PGE GIEK S.A.), Związki Zawodowe postanowiły skorzystać z uprawnień, jakie daje Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.  Pracodawca otrzymał 30 stycznia stosowne żądania tj. uzgodnienia ze związkami zawodowymi Regulaminu Pracy oraz Regulaminu Wynagradzania. Sytuacja jest kuriozalna - Pracodawca w treści przedkładanych pracownikom propozycji nowych umów powołuje się na zakwestionowane przez PIP regulaminy, które przyjął kiedy jeszcze nie był pracodawcą! Widać działania spółki giełdowej, jaką jest PGE S.A. mają się nijak do działań zarządów spółek zależnych. Wykładane na reklamę w ogólnokrajowych publikatorach środki  nie zatrą fatalnego wydźwięku działań niektórych „pracodawców”

Pamiętaj odbiorco energii, PGE to nie tylko dobrze zarabiający energetycy czy górnicy, to także pracownicy spółek zależnych, często na głodowych pensjach walczący co miesiąc o przetrwanie.

Jaką wiarygodność prezentuje na tym tle szef Rządu będącego właścicielem większościowego pakietu akcji PGE S.A., kiedy mówi o walce z umowami śmieciowymi i przestrzeganiu prawa przez Pracodawców?

Tu znajdziesz tekst pisma skierowanego do MegaSerwisu kliknij

Zmieniony ( 18.02.2014. )
 
Pikieta w obronie praw pracowniczych i wolności związkowych.
Redaktor: Administrator   
24.01.2014.

W dniu 25 stycznia 2014 r. o godz. I200 przed Szpitalem Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Bełchatowie, odbędzie się solidarnościowa pikieta związkowa w obronie Przewodniczącego OPZZ Konfederacja Pracy, kol. Wojciecha Jendrusiaka, zwolnionego dyscyplinarnie z pracy, za działania w obronie praw pracowniczych.

Bełchatów to energetyczna Stolica Kraju. Pracownicy bełchatowskich zakładów pracy, zasługują na szacunek, a nie pogardę pseudo pracodawców. Tym bardziej na ten szacunek zasługują pracownicy bełchatowskiego Szpitala, którego Patronem jest błogosławiony Jan Paweł H, który tak wiele mówił
0 wolnościach związkowych, o prawach ludzi pracy, o solidarności społecznej. Ze względu chociażby na samego Patrona, prawa pracownicze, ani wolności związkowe nigdy nie powinny być naruszane! W związku z zaistniałą sytuacją i butą Dyrektora Szpitala, jesteśmy zmuszeni do podjęcia akcji protestacyjnej w obronie zwolnionego Przewodniczącego Związku Zawodowego Konfederacja Pracy OPZZ! Chcemy tym samym ostrzec innych nieuczciwych pracodawców iż w demokratycznym Kraju, przynależącym do UE, związki zawodowe nigdy nie pozwolą na łamanie praw pracowniczych i związkowych, za które to prawa ginęli pracownicy w latach zmian ustrojowych.   (Kliknij aby przeczytać całość)

Zmieniony ( 24.01.2014. )
 
Apel
Autor: Andrzej Nalepa   
16.01.2014.
ImagePracownicy Elektrowni Bełchatów  są objęci Pracowniczym Programem Emerytalnym (PPE). Pracodawca odprowadza na indywidualne konto pracownika składkę  w wysokości 5% (a od marca 7%)  wynagrodzenia uczestnika.
Z kontekstu wypowiedzi Pracodawcy, na ostatnim spotkaniu ze związkami zawodowymi wynika, że nie wszyscy pracownicy zadeklarowali (a mogą wszyscy) chęć przystąpienia do PPE.
Apelujemy o  ponowne rozważenie decyzji przez tych którzy świadomie nie przystąpili do programu, a tym ,którzy zapomnieli lub nie wiedzieli przypominamy o takiej możliwości, ponieważ środki te mogą być jednym ze składników naszej przyszłej emerytury.
Zainteresowani mogą uzyskać informacje w pokoju 511a  budynku U11. Tel 1954
Zmieniony ( 16.01.2014. )
 
Za mały problem dla CUW?
Autor: Andrzej Nalepa   
16.01.2014.

Gdzie te dobre czasy gdy informatycy i technicy IT pracowali w Elektrowni Bełchatów? Aż się łezka w oku kręci…

Zgłoszona usterka usuwana był w tym samym dniu , góra w następnym.

Dziś po centralizacji spraw IT w PGE Systemy usuwanie „skomplikowanych” usterek typu "Usterka drukarki HP OJ P 8500 A+ (U9 / p. 24)"  trwa ciut dłużej. Na  dziś możemy powiedzieć , że 6 dni ale może okazać się , że nie jest to czas  wystarczający ponieważ nikt przez te 6 dni nie raczył obejrzeć wadliwego sprzętu. 

Skuteczność  w usuwaniu usterki humorystyczna ale dziękujemy za pozdrowienia od cyt.”

Serdecznie pozdrawiamy
Service Desk grupy PGE
Tel.: 5555 (z tel. komórkowego:85 740 5555)
Mail: sd@gkpge.pl
Intranet: http://sd.gkpge.pl

Pozdrawiamy wzajemnie.

Widać machina jak ciuchcia musi się rozkręcić … ruszyła maszyna po szynach CUW,CUW,CUW…

Zmieniony ( 16.01.2014. )
 
Rząd łupi nas niemiłosiernie
Redaktor: Administrator   
14.01.2014.
Od 2009 roku rząd, poprzez nieaktualizowanie kwoty wolnej od podatku, de facto drastycznie podniósł obciążenia fiskalne.
Kwota wolna od podatku to nasz dochód, od którego nie musimy płacić podatku dochodowego. Im jest ona wyższa, tym podatek będzie mniejszy. Okazuje się, że w Polsce obowiązuje jedna z najniższych kwot wolnych od podatku w całej Europie. Pod tym względem możemy się porównywać jedynie z krajami trzeciego świata...

Poniżej zestawienie kwot wolnych od podatku (w przeliczeniu na zł) występujących w poszczególnych państwach Europy i Świata. Warto zwrócić uwagę, że jesteśmy pod tym względem gorsi nawet od Zambii i Tanzanii. Z drugiej strony trudno się temu dziwić, skoro kwota wolna nie była u nas aktualizowana od 5 lat...
 
Finlandia: 64.700 zł
Wielka Brytania: 47.000 zł
Austria: 45.650 zł
Niemcy: 33.700 zł
USA: 29.250 zł
Francja: 24.700 zł
Słowacja: 16.700 zł
Tajlandia: 14.900 zł
Botswana: 12.900 zł
Namibia: 12.100 zł
Maroko: 11.100 zł
Indie: 10.000 zł
Indonezja: 6.500 zł
Tanzania: 3.960 zł
Zambia: 3.570 zł
Polska: 3.091 zł
 
Źródło:  niewygodne.info.pl
Zmieniony ( 14.01.2014. )
 
PIP zarejestrowała gwarancje zatrudnienia
Autor: Andrzej Nalepa   
14.01.2014.

PIP zarejestrowała protokół dodatkowy, dotyczący między innymi gwarancji zatrudnienia. Ponieważ równocześnie minął termin konsultowania ze stroną społeczną Regulaminu PDO, pewnie lada dzień wejdzie on w życie… pomimo braku pozytywnej oceny, przynajmniej naszego Związku.

Zarząd ZZPRC uważa , że aby rzeczowo ocenić ewentualne skutki PDO konieczne jest, aby Dyrekcja przedstawiła obecną i docelową etatyzację w Elektrowni Bełchatów. Z docierających do nas sygnałów wynika , że w wielu miejscach wręcz należałoby zwiększać zatrudnienie a dalszy jego spadek może być niekorzystny dla warunków pracy i  realizacji zadań przez Elektrownię Bełchatów.

Już dziś, niektóre zadania przekazywane są do spółek zależnych między innymi z powodu (jak na piśmie przyznaje Dyrekcja) braku odpowiedniej ilości Pracowników.

Zmieniony ( 14.01.2014. )
 
PPE - czas ciąć koszty.
Autor: Andrzej Nalepa   
13.01.2014.

Od dłuższego czasu jesteśmy straszeni możliwym załamaniem „państwowego” systemu emerytalnego i przyszłymi głodowymi emeryturami. Pracownicy Elektrowni Bełchatów  znajdują się w o tyle lepszej sytuacji , że są objęci Pracowniczym Programem Emerytalnym (PPE).

Jest to jedna z form gromadzenia i pomnażania dodatkowych środków na przyszłą emeryturę (tzw. III filar zreformowanego w latach 1997–1999 systemu emerytalnego w Polsce)

Zasady funkcjonowania PPE regulują zapisy Ustawy o pracowniczych programach emerytalnych. Głównymi zaletami programu są:

  • dodatkowe zabezpieczenie emerytalne dla Uczestników Programu
  • niskie koszty funkcjonowania PPE przy relatywnie wysokiej stopie zwrotu
  • możliwość dopasowania strategii inwestycyjnej do celu inwestycyjnego, wieku Uczestnika oraz preferencji inwestycyjnych
  • bezpieczeństwo i rzetelność w funkcjonowaniu programu dzięki nadzorowi prowadzonemu przez Komisję Nadzoru Finansowego (PPE podlegają wpisowi do rejestru prowadzonego przez  Komisję Nadzoru Finansowego)
  • wypłaty środków z PPE wolne są od podatku dochodowego (po ukończeniu 60 lat, lub 55 lat po przedstawieniu przez uczestnika  decyzji o przyznaniu mu emerytury, bez wniosku – po ukończeniu przez niego 70 lat)
  • możliwość zachowania ciągłości oszczędzania w przypadku zmiany Pracodawcy poprzez dokonywanie wypłaty transferowej do innego PPE lub IKE
  • dostęp do rejestrów Uczestnika za pośrednictwem Internetu

W ramach pracowniczego programu emerytalnego pracodawca odprowadza składki podstawowe za swoich pracowników – uczestników PPE w wysokości nie wyższej niż 7% wynagrodzenia uczestnika. 

Zyski z inwestycji w ramach PPE i wypłata środków z PPE zwolnione są z podatku dochodowego od osób fizycznych. Środkami w ramach PPE zarządza wybrana instytucja finansowa. W naszym przypadku jest to Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna

PPE może być zorganizowany w jednym zakładzie pracy lub jako międzyzakładowy. U jednego pracodawcy może działać tylko jedno PPE. O wyborze formy PPE przesądza umowa między pracodawcą a reprezentacją pracowników. Po jej zawarciu pracodawca zawiera umowę z instytucją finansową lub tworzy pracownicze towarzystwo emerytalne. Pracownik przystępuje do PPE na podstawie swojej deklaracji składanej pracodawcy, również wszelkie oświadczenia woli kierowane do instytucji finansowej zarządzającej środkami w ramach PPE składane są za pośrednictwem pracodawcy.

Wypłata z PPE może nastąpić na wniosek uczestnika lub na wniosek osoby uprawnionej. Wypłata transferowa może być dokonana do innego PPE lub na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE).

10 grudnia TFI  PZU S.A. złożyło Dyrektorowi Elektrowni Bełchatów bardzo atrakcyjną propozycję obniżenia opłat za zarządzanie. Oczekujemy jako Związek Zawodowy, który zabiegał o wprowadzenie tej formy oszczędzania na nasze przyszłe emerytury szybkiej reakcji Dyrekcji Elektrowni Bełchatów i podpisanie stosownych dokumentów, co doprowadzić może do radykalnego obniżenia kosztów zarządzania PPE a tym samym zwiększenia poziomu pracowniczych oszczędności.

Zarząd ZZPRC wystąpił do Pracodawcy o podjęcie stosownych działań już 24 grudnia 2013r

 

Zmieniony ( 13.01.2014. )
 
POROZUMIENIE PODPISANE!
Autor: Andrzej Nalepa   
10.12.2013.
ImageImageWe wtorek 10 grudnia po długich i trudnych negocjacjach Zarząd ZZPRC podpisał z Dyrekcją  Elektrowni Bełchatów Porozumienie zabezpieczające pracowników na najbliższe lata. Gwarantem Porozumienia jest PGE GiEK S.A.

Porozumienie zawarte po półtorarocznych negocjacjach zakończyło również spory zborowe toczone z Pracodawcą. Zarząd podpisując porozumienie zrealizował większość zakładanych celów.

Finał negocjacji był udziałem wszystkich Związków Zawodowych działających w Elektrowni Bełchatów.

Bardziej szczegółowy komunikat ogłoszony zostanie w dniu jutrzejszym  - 11 grudnia.
Zmieniony ( 11.12.2013. )
 
Ubezpieczenie Antybiotyk - przypomnienie
Autor: Andrzej Nalepa   
27.11.2013.

ImageKoleżanki i Koledzy przypominamy, że od 15 września w biurze Związku wydawane są Członkom  imienne karty magnetycznene Grupowego ubezpieczenia PZU Antybiotyk,  które zostało wykupione dla Was przez Zarząd Związku.

Działanie Ubezpieczenia rozpoczęło się od 1 października 2013r. Zarząd przestanie opłacać ubezbieczenie dla osób, które nie odbiorą kart do  stycznia.

O szczegółach przeczytasz klikając na link Grupowe ubezpieczenie PZU Antybiotyk

Zmieniony ( 04.12.2013. )
 
Krzysztof Kilian zrezygnował z funkcji prezesa PGE
Redaktor: Administrator   
18.11.2013.
ImageKrzysztof Kilian złożył w poniedziałek rezygnację z funkcji prezesa Polskiej Grupy Energetycznej. Rada nadzorcza powierzyła pełnienie obowiązków prezesa wiceprezesowi Piotrowi Szymankowi - poinformowało PGE w komunikacie.
Piotr Szymanek jest wiceprezesem PGE od 21 lipca 2008 roku.

Krzysztof Kilian złożył rezygnację "z ważnych powodów, w szczególności w związku z dokonanymi w dniu 25 października zmianami w składzie zarządu i ich skutkami".

Tego dnia rada nadzorcza odwołała z zarządu Bogusławę Matuszewską i Wojciecha Ostrowskiego.
Przewodnicząca rady nadzorczej Małgorzata Dec poinformowała wtedy PAP, że rada dokonała oceny ich pracy i stylu zarządzania, w szczególności prowadzenia ostatnich projektów inwestycyjnych, restrukturyzacyjnych i optymalizujących funkcjonowanie grupy PGE. W ocenie rady nadzorczej wykonywana przez odwołanych członków zarządu praca była niesatysfakcjonująca.

Rada nadzorcza PGE postanowiła w poniedziałek ogłosić konkurs na stanowisko prezesa i wiceprezesów spółki.
Źródło: PAP
Zmieniony ( 18.11.2013. )
 
Wzrost zysku netto PGE w III kw
Redaktor: Administrator   
14.11.2013.

ImageZysk netto PGE w III kw.'13 wyniósł 1,253 mld zł wobec konsensusu 1,069 mld zł zysku

Zysk netto Polskiej Grupy Energetycznej przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej w trzecim kwartale 2013 roku wyniósł 1,253 mld zł - podała spółka. Zysk okazał się o 17,2 proc. wyższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się 1,069 mld zł.
Powiązane notowania
więcej notowań giełdowych »

Oczekiwania czternastu biur maklerskich, co do zysku netto za III kwartał, wahały się od 935 mln zł do 1196 mln zł, a mediana wynosiła 1079 mln zł.

Zysk operacyjny PGE wyniósł w III kwartale 1,507 mld zł i był wyższy od oczekiwań rynkowych na poziomie 1,34 mld zł. EBITDA wyniosła 2,266 mld zł wobec konsensusu na poziomie 2,103 mld zł.

Przychody grupy PGE w trzecim kwartale wyniosły 7,481 mld zł, podczas gdy konsensus rynkowy wynosił 7,101 mld zł.

Miło przeczytać taką wiadomość bo na co dzień słyszymy , że jest ciężko zyski będą kiepskie  a perspektywy nieciekawe. 

Żródło: PAP

 

 
MegaMed pogorszył jakość usług?
Redaktor: Administrator   
31.10.2013.

ImageZwiązek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego Elektrowni Bełchatów zwrócił się do Pana Dyrektora Marka Ciapały o podjęcie działań, które poprawią sytuację w zakresie ochrony zdrowia Pracowników Elektrowni Bełchatów. W związku z licznymi sygnałami o pogorszeniu możliwości zarejestrowania się do lekarza a w związku z tym zwłokę w podjęciu leczenia, uważamy za naruszenie Umowy Gwarancyjnej i zapisów ZUZP oraz igranie ze zdrowiem naszych Członków, Pracowników Grupy PGE.

Czytaj cały takst pisma

Zmieniony ( 31.10.2013. )
 
Odwołanie członków zarządu PGE
Redaktor: Administrator   
25.10.2013.
ImageOdwołanie członków zarządu PGE

25 października rada nadzorcza PGE podjęła decyzję o odwołaniu z zarządu Bogusławy Matuszewskiej, wiceprezesa ds. strategii i rozwoju oraz Wojciecha Ostrowskiego, wiceprezesa ds. finansowych.
Źródło:  PAP
 
Jak nasze pieniądze wydaje PGE ?
Redaktor: Administrator   
07.10.2013.
ImageAleksander Grad, prezes Zarządu PGE EJ 1 sp. z o.o. (spółka odpowiedzialna za budowę elektrowni atomowej w Polsce – która jeszcze nic nie zrobiła) powiedział swego czasu, że wybór spółki WorleyParsons jako wykonawcy badań lokalizacyjnych i środowiskowych dla elektrowni to "kolejny krok w projekcie, który z pewnością przyczyni się do umocnienia poziomu wiarygodności polskiego programu jądrowego". Wiarygodność ta stanęła jednak pod znakiem zapytania. Okazało się bowiem, że według ujawnionej przez Wikileaks depeszy amerykańskiego wywiadu firma WorleyParsons miała zdobyć podobny do polskiego kontrakt w Bułgarii w kontrowersyjnych okolicznościach (z wolnej ręki bez przetargu), a w zarządzie spółki znajdują się osoby ściśle powiązane z Rosją i tamtejszymi lobbystami. Przeciek określa ich dosadnie mianem "bułgarskiej mafii energetycznej" i oskarża o działanie wbrew interesom Bułgarii przy projekcie budowy elektrowni atomowej Belene (197 mln euro strat po stronie bułgarskiego skarbu państwa)

 

Ćwierć miliarda złotych za konsulting i badania "lokalizacyjno-środowiskowe"

Jakby tego było mało kontrowersje wywołuje także kwestia ceny, za którą spółka WorleyParsons ma wykonać dla PGE EJ 1 badania lokalizacyjno-środowiskowe. WorleyParsons wygrało przetarg oferując wykonanie badania za kwotę 252 mln zł, czyli ponad dwa razy więcej niż zakładały pierwotne szacunki.


Elektrowni atomowej i tak w najbliższych 15 latach nie będzie.

Jeśli uwzględnimy wypowiedzi prezesa PGE Krzysztofa Kiliana oraz byłego ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego. Ten pierwszy w 2012 roku powiedział, że albo inwestujemy w wydobycie gazu łupkowego albo w energię jądrową. Nie starczy pieniędzy na obie inwestycje na raz. Ten drugi w lutym bieżącego roku, w wywiadzie dla gazety "Parkiet" stwierdził, że w dzisiejszych warunkach nie jest możliwe, by rząd wspierał budowę polskiej elektrowni jądrowej.

W takim razie pytamy w jakim celu wydawane są tak duże pieniądze?

Czy nie chodzi tutaj o napchanie kieszeni?

 

   źródło: niewygodne.info.pl

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 151 - 180 z 997
Sonda
Tworzenie koncernu jest:
 
Popularne
Gościmy
Odwiedza nas 3 gości

Strona działa już
4087 dni.