Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego Elektrowni Bełchatów

Dwie pikiety te same postulaty

W dniach 3 oraz 10 lipca odbyły się pod siedzibą PGE GiEK S.A. dwie pikiety.

Pierwsza organizowana przez Komitet  Protestacyjno – Strajkowy Porozumienia Związków Zawodowych Pracowników Kopalni i Elektrowni Bełchatów „Miedza” oraz Federację Związków Zawodowych GK PGE.

Protestowali w nich pracownicy Elektrowni i Kopalni z Bełchatowa oraz Turowa. Domagaliśmy się koncesji dla odkrywki „Złoczew” oraz przedłużenia koncesji na wydobycie węgla w kopalni „Turów”.

Druga zorganizowana została przez związki zawodowe działające w KWB i Elektrowni Bełchatów.

Świadomi zagrożeń reprezentując pracowników, a zarazem mieszkańców województw łódzkiego i dolnośląskiego, powiatów bełchatowskiego, piotrkowskiego, radomszczańskiego, pajęczańskiego, wieluńskiego, lubańskiego, zgorzeleckiego, bolesławieckiego oraz ościennych, z ogromnym niepokojem śledzimy wydłużający się w czasie okres procedowania nad Koncesją na wydobywanie węgla brunatnego i kopalin towarzyszących ze złoża „Złoczew” oraz Koncesją docelową na wydobywanie węgla brunatnego ze złoża „Turów” do roku 2044.

Kompleksy wydobywczo - energetyczne Bełchatów i Turów dają bezpośrednio i pośrednio poprzez spółki zależne oraz kooperantów pracę ok. 100 tys. Polaków. Kopalnie i elektrownie Grupy PGE oraz podmioty od nich zależne to jedyni więksi pracodawcy w naszych regionach, to od lat główne źródło utrzymania dla tysięcy rodzin. Brak uzyskania koncesji na dalsze wydobywanie węgla ze złoża „Turów” i koncesji na złoże „Złoczew”, oznacza całkowite załamanie rynku pracy, a tym samym głębokie i dramatyczne w skutkach zmiany społeczne.

Inwestycje oraz bezpieczeństwo socjalno-płacowe pracowników to cele, które będą podnoszone przez nas aż do przyjęcia konkretnych rozwiązań.

W związku  z obostrzeniami utrzymywanymi przez Rząd RP dotyczącymi tzw. „pandemii” konieczne było ograniczenie liczebności zgromadzenia  do 150 osób protestujących.

Wszystkim, którzy wzięli udział w protestach  chciałbym gorąco podziękować.

Idą trudne czasy, w związku z czym pewnie nie tylko pikiety przed nami.

Artykuł dodał: Andrzej Nalepa

 

<< powrót do wszystkich aktualności

Logo
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności