Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego Elektrowni Bełchatów

Lepiej późno niż wcale...czyli o zbawiennym wpływie wyborów na dialog społeczny w PGE

We wtorek 30 czerwca  odbyło się spotkanie Komitetu Protestacyjno - Strajkowego Federacji Związków Zawodowych GK PGE oraz Komitetu Protestacyjno - Strajkowego Porozumienia Związków Zawodowych Pracowników „MIEDZA” z Zarządem PGE S.A. i PGE GiEK S.A.

W odróżnieniu do poprzednich można powiedzieć, że miał miejsce dialog . Momentami dyskusja była nawet burzliwa. Przedstawiliśmy nasze obawy o miejsca pracy i oczekiwania dotyczące uruchomienia odkrywki „Złoczew”. Zarząd wskazał trudności w otrzymaniu koncesji na wydobycie  i ewentualnym uruchomieniu nowej odkrywki. Przedstawiono również zagrożenia wynikające z działalności różnych  nieprzychylnych  energetyce węglowej organizacji ekologiczych. Zarząd podzielił nasze zdanie o konieczności objęcia regionu bełchatowskiego specjalnym programem finansowanym ze środków UE dla rejonów poszkodowanych w wyniku polityki klimatycznej UE.

Wiceprezes PGE zadeklarował przesłanie dokumentu z jakim zarząd Spółki wystąpił w tej sprawie.

W niedalekim czasie ma nastąpić faza realizacji przygotowywanych programów restrukturyzacyjnych. Otrzymaliśmy zapewnienie, że nikt nie zamierza odbierać uprawnień posiadanych dziś przez pracowników.

Nie rozwiało to naszych obaw, a jak będzie w istocie przekonamy się pewnie niebawem.

Przedstawiciele strony społecznej wskazali na znaczny problem, jakim jest wstrzymywanie części prac wykonywanych przez spółki zależne na rzecz kopalni i elektrowni. Powoduje to brak przychodów w spółkach i konkretne problemy. Wiceprezes Wasiłek przedstawił pogląd, że spółki powinny szukać przychodów na zewnątrz grupy. Jest to radykalna zmiana w stosunku do dotychczas lansowanego podejścia, aby obrót następował wewnątrz grupy. W tym celu powołano zresztą wspólną grupę podatkową.

Jak widać na razie temat nie został przez Zarząd dostatecznie przemyślany. Czekamy na konstruktywne rozwiązania pozwalające na rozwój a nie zwijanie spółek.

Największy akcent Strona Społeczna położyła na inwestycje ze szczególnym uwypukleniem odkrywki „Złoczew”  oraz konieczność zabezpieczenia posiadanych przez  pracowników uprawnień socjalno-płacowych.

Zacząłem zastanawiać się, czy protest nie zostanie zawieszony, gdy dotarły do nas informacje z konferencji prasowej Prezesa PGE  S.A. w Bełchatowie…

Artykuł dodał: Andrzej Nalepa

 

<< powrót do wszystkich aktualności

Logo
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności