Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego Elektrowni Bełchatów

Tyrasz, zdrowie tracisz a oni z nas drwią

Jak donoszą media, czterdziestu największych płatników w gospodarce wpłaciło w ub.r. podatki i obowiązkowe opłaty w kwocie 98,7 mld zł, - to ok 42 proc. wpływów do budżetu państwa.

Największym płatnikiem podatków w ub.r. była grupa PGE. To efekt drożejących uprawnień do emisji CO2.

Z 10,8 mld zł różnych podatków, które firma wpłaciła w ub.r., aż 6,2 mld zł to opłaty za prawa do emisji CO2,   2,3 mld zł to akcyza i inne podatki, a około 2,2 mld zł to PITy i ZUS od pracowników i zarządu. Podatek dochodowy CIT w tym zestawieniu jest najmniej istotny - wyniósł 166 mln zł.

Było to o ok. 4 mld zł więcej rok do roku (56 proc. wzrost rok do roku). Rabunkowy drenaż spółek energetycznych to zubożenie regionów, w których funkcjonuje energetyka węglowa. Rabunek i zubożenie jednych to równocześnie możliwość zabezpieczenia kolegów i rozdawania przez rząd kiełbasy wyborczej innym.

Pracownikom proponuje się niegodne podwyżki rzędu 100-150 zł, co przy propozycjach zapowiedzianych przez Ministra w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Derę rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska na poziomie 60 proc. dla podsekretarzy stanu, a kadry kierowniczej - ok. 40 proc. Jeśli te doniesienia się potwierdzą muszą wywołać oburzenie.

Koleżanki i Koledzy, w dniu dzisiejszym odbyło się kolejne spotkanie w ramach negocjacji płacowych. Z niedowierzaniem i oburzeniem usłyszeliśmy propozycję pracodawcy - 60 zł podwyżki od stycznia czyli 120 zł od lipca. Lekceważenie i kpina z pracowników!

Zbliża się Dzień Energetyka. Znów usta kadry zarządzającej spółką będą pełne frazesów o tym , że pracownicy są największą wartością Firmy. To co o nas myślą naprawdę przejawia się w przedstawionych propozycjach. Zwyczajnie z nas szydzą!

Zapamiętajmy to i pamiętajmy za dwa lata!

Równocześnie rosną w pracy napięcia, odpowiedzialność oraz stres z tym związany. Należy rozważyć czy nie zacząć bardziej dbać o zdrowie?

Wielu z nas zaniedbuje tą kwestię, stawiając interes firmy ponad konieczność leczenia się . Czy słusznie?

Niebawem spróbujemy ten wątek rozszerzyć.

Artykuł dodał: Andrzej Nalepa

 

<< powrót do wszystkich aktualności

Logo
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności